Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

Dziś jest:Piątek, 20 września 2019, Imieniny: Filipa, Eustachego

Porady Medyczne

2014-02-12

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

Kilka słów o profilaktyce, przyczynach powstawania, a także metodach zwalczania żylaków odbytu. Jak leczyć hemoroidy? Leki wystarczą czy konieczna jest operacja? Na te i inne istotne pytania o hemoroidy, objawy, leczenie… odpowiada specjalista.

1. Czym są hemoroidy i jak powstają?

W potocznym języku, a także czasem w piśmiennictwie medycznym przyjęło się nazywać hemoroidami (a także guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu) poszerzone i obrzęknięte naczynia splotu żylnego odbytniczego. Nie jest to termin całkowicie poprawny, ponieważ źyły splotu odbytniczego – czyli hemoroidy – występują u zdrowych ludzi i są fizjologicznie poszerzone u każdego człowieka, jednak zdarza się, że zaczynają z różnych powodów powiększać się bardziej oraz wytwarza się stan zapalny, co po jakimś czasie prowadzi do powstawania pełnoobjawowej choroby hemoroidalnej. U osób bez tego schorzenia, hemoroidy zlokalizowane w okolicy kanału odbytu spełniają istotną rolę w procesie trzymania gazów i regulacji oddawania stolca. W wyniku zadziałania różnych czynników, zwykle środowiskowych, dochodzi do zastoju krwi, obrzmienia i zapalenia hemoroidów, a nieraz pękania ich błony śluzowej i krwawienia lub zakrzepicy. Wyróżniamy żylaki odbytu wewnętrze oraz zewnętrzne. Guzki krwawnicze wewnętrzne są położone głęboko w kanale odbytu i nie są widoczne na zewnątrz. Skąpe unerwienie czuciowe tej okolicy sprawia, że ich powstawanie nie jest bolesne (bolesne są powikłania). Wewnętrzne żylaki odbytu dzielimy według stopnia wypadania z kanału odbytu:
 • Stopień I – żylaki umiejscowione w kanale odbytu, widoczne jedynie w badaniu anoskopowym
 • Stopień II – żylaki pojawiają się na zewnątrz podczas parcia na stolec i samoistnie znikają po zakończeniu parcia
 • Stopień III – żylaki pojawiają się podczas parcia na stolec i muszą być odprowadzone ręcznie
 • Stopień IV – żylaki wystają na zewnątrz i nie dają się odprowadzic ręcznie. W obrębie takich żylaków najczęściej dochodzi do zapalenia, zakrzepicy i martwicy.
Żylaki zewnętrzne są zlokalizowane na zewnątrz kanału odbytu i pokryte anodermą – błoną śluzową kanału odbytu obficie unerwioną czuciowo. Z tego powodu powstawanie żylaków zewnętrznych jest bolesne.

2. Jakie czynniki prowadzą do powstania choroby hemoroidalnej?
 • Zaburzenia rytmu wypróżnień, zwłaszcza nawykowe zaparcia, dieta uboga w produkty zawierające błonnik oraz spożywanie niedostatecznej ilości płynów (czyli mniej niż półtora litra w ciągu doby).
 • Hemoroidy mogą pojawić się jako efekt niewłaściwego trybu życia - brak aktywności fizycznej, siedzący lub stojący tryb pracy, nieuprawianie żadnego sportu.
 • Także niektóre sporty predysponują do rozwoju hemoroidów, są to tak zwane sporty siłowe – podnoszenie ciężarów lub sporty uprawiane w pozycji siedzącej – jazda konna, kajakarstwo, kolarstwo.
 • Otyłość oraz choroby prowadzące do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (duże guzy) to również jeden z czynników zwiększających ryzyko choroby hemoroidalnej.
 • Spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja zastojowi krwi w żylakach i usposabia do zakrzepicy w ich obrębie.
 • Uprawianie stosunków seksualnych analnych powoduje mechaniczne rozszerzanie i uszkodzenie mięśni zwieraczy odbytu, co także może spowodować wypadanie żylaków.
 • Hemoroidy po porodzie… W czasie ciąży powiększająca się macica uciska na narządy jamy brzusznej oraz naczynia, co sprzyja zastojowi krwi w splotach żylnych odbytu. Także przedłużający się oraz ciężki poród – w mechanizmie podobnym do zaparcia – może być przyczyną choroby hemoroidalnej i położnicy.
 • Wzrost ciśnienia w żyle wrotnej powoduje zastój krwi w układzie żylnym jamy brzusznej i miednicy (a więc także w splotach żylnych odbytnicy). Nadciśnienie wrotne jest typowym powikłaniem marskości wątroby, która powstaje u osób nadużywających alkoholu oraz w przebiegu innych rzadkich chorób wątroby.
 • Czasem znaczenie ma także predyspozycja rodzinna, a zatem genetycznie uwarunkowane choroby tkanki łącznej.


3. Hemoroidy – objawy i rozpoznanie.
Chorzy najczęściej zauważają krew na papierze toaletowym lub bieliźnie, rzadko zdarza się obfite krwawienie barwiące stolec (dopiero w zaawansowanych stadiach choroby). Krwawienie jest zwykle bezbolesne. W razie stanu zapalnego żylaka pojawia się jego obrzmienie, co manifestuje się bólem, uczuciem ciała obcego w odbycie, uczuciem niepełnego wypróżnienia. Bolą również powikłania – zakrzepica w guzku krwawniczym lub jego uwięźnięcie. Często zauważanymi przez pacjentów objawami są także swędzenie oraz pieczenie w okolicy odbytu. Rozpoznanie hemoroidów nie sprawia lekarzowi większego problemu. Już po samym zebraniu wywiadu można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy pacjent ma żylaki odbytu. Badaniem pozwalającym na rozpoznanie większości przypadków jest badanie per rectum – palcem przez odbytnicę – co jest dla pacjentów nieprzyjemne i jest najczęstszym powodem niezgłaszania się do lekarza. Czasem wykonywana jest anoskopia – wziernikowanie odbytu krótkim endoskopem ze źródłem światła – lub kolonoskopia – czyli endoskopia całego jelita grubego.

4. Hemoroidy - leczenie. Pierwszym etapem leczenia zawsze powinno być zapobieganie powstawaniu żylaków odbytu, a więc zwalczanie czynników ryzyka. Robi się to przez zwiększenie ilości błonnika w diecie oraz picie większej ilości płynów, a także stosowanie środków zmiękczających stolec (na przykład parafina). Dostępnych jest także wiele preparatów do zewnętrznego stosowania na hemoroidy. Leki te skutecznie łagodzą dokuczliwe objawy – są to zwykle maści, czopki lub żele zawierające środki znieczulające miejscowo (lidokaina, benzokaina) lub glikokortykosteroidy (hydrokortyzon). Wykazują one działanie miejscowe,a więc nie mają skutków ubocznych ogólnoustrojowych. Większość z nich działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przeciwbólowo. Są dobrze tolerowane przez pacjentów oraz skuteczne. Wyjątkową ulgę przynoszą także pacjentom ciepłe nasiadówki z wywaru z kory dębu, który ma działanie ściągające i przeciwbólowe. Dostępne są także żele zawierające ekstrakt z kory dębu. Mają one jednak zastosowanie głównie we wczesnych etapach choroby hemoroidalnej, w kolejnych stadiach są jedynie uzupełnieniem zaawansowanej terapii, której wymagają mocno już rozwinięte hemoroidy Jak leczyć tę dolegliwość na tym etapie? Dalsze leczenie wymaga zastosowania metod endoskopowych (skleroterapia, diatermia, koagulacja, opaskowanie), a w ostateczności nawet leczenia operacyjnego.

Więcej przeczytasz na http://wylecz.to/pl/choroby/chirurgia/jak-leczyc-hemoroidy.html

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (6)

AutorWypowiedź

DanielaIglesias

2018-08-16 10:19:59

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy stosowanie produktu nie wywoła u Ciebie wysypki czy świądu, zastosuj niewielką ilość żalu na penisa. Jeżeli utwierdzisz się w przekonaniu, że produkt jest obojętny dla Twojego zdrowia, wówczas możesz bezpiecznie stosować żel. Uspokajamy jednak – w sieci nie znaleźliśmy żadnych opinii mężczyzn świadczących o występowaniu skutków ubocznych. Zobacz także, jak działa udoskonalona formuła – Atlant Gel. na przykład W przypadku prącia, które rzeczywiście ma niewielki rozmiar powiększanie ma swoją zasadność. Nie musimy żyć w kompleksach i bać się, że nie zaspokoimy naszej partnerki, ponieważ dzisiejsza technologia pozwala nam skutecznie powiększyć penisa. Możemy wykorzystać tabletki, odpowiednie urządzenia, zabieg kwasem hialuronowym czy operacje podcięcia członka. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela i naszych oczekiwań co do efektów.

onifajos

2019-05-31 13:00:02

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Prednisone dlk.eayw.porady-medyczne.ilekarze.pl.auz.ur http://mewkid.net/buy-prednisone/

ejudajepahuc

2019-05-31 15:12:11

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - 23 Prednisone Online hiz.ugag.porady-medyczne.ilekarze.pl.tak.lf http://mewkid.net/buy-prednisone/

ejikuddovv

2019-06-07 20:52:17

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Without A Prescription Prednisone Online rhk.ddgu.porady-medyczne.ilekarze.pl.gjb.io http://mewkid.net/buy-prednisone/

acujegiqaw

2019-06-07 22:37:08

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Online Buy Prednisone Online dtr.zfat.porady-medyczne.ilekarze.pl.dji.we http://mewkid.net/buy-prednisone/

awipbus

2019-06-12 16:05:01

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Online Prednisone 20mg pvj.qayo.porady-medyczne.ilekarze.pl.dri.ph http://mewkid.net/buy-prednisone/

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid sell medicines leki

Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole...

| 2019-09-18 13:53

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan...

| 2019-09-18 13:50

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan...

| 2019-09-18 13:50

Najnowsze firmy w bazie

MIDENTIST Urszula Kotarbińska - Milanówek

Szukasz świetnego dentysty dla Twojego malucha? Midentist jest najlepszym wyborem. Na pierwszej wizycie przeprowadzimy...

Specjalistyczna Praktyka Lekarska Justyna Radkiewicz - Pruszków

Wybierając usługi ginekologiczne pani dr-radkiewicz.pl mamy do dyspozycji pełne wsparcie a także wszystkie...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content